Pensions per Comunitat Autònoma

Saber quant es cobrarà de pensió pública de jubilació és avui una de les grans incògnites per a molts contribuents espanyols. Què diuen les xifres oficials? Vegem-ho.

Fes la teva simulació: Vols saber quant cobraràs quan et jubilis?

La pensió mitjana per jubilació a Espanya el 2020 va ser de 1.182,07 euros. O dit d’una altra manera, la majoria dels pensionistes espanyols cobren aproximadament poc més de 1.100 euros. Tenint en compte que les pensions per llei pugen un 0,25% anual, per al jubilat mitjà mileurista l’increment suposa un augment de 2,5 euros l’any.

PENSIONS DE JUBILACIÓ 

Comunitats AutònomesPENSIÓ MITJANA en eurosNOMBRE DE JUBILATS
Andalusia1.066,47911.374
Aragó1.237,2432.961
Astúries1.422,64181.468
Balears1.090,52128.594
Canàries1.098,58188.963
Cantàbria1.258,9788.015
Castella y Lleó1.170,10390.178
Castella – la Manxa1.096,57218.597
Catalunya1.203,171.135.800
País Valenciá1.081,61627.126
Extremadura980,64130.792
Galícia980,64480.700
Madrid1.380,90787.920
Múrcia1.052,75145.872
Navarra1.336,4993.672
País Basc1.451,80368.146
Rioja (la)1.130,5847.763
Ceuta1.284,314.354
Melilla1.241,723.770
TOTAL1.182,076.477.140

Font: Seguretat social (Dades a 01/01/2021)

D’acord amb les dades de la Seguretat Social, des del 2019 fins a principis del 2021, el nombre total de pensionistes per jubilació es va incrementar un 1,99% i la mitjana de l’import de les pensions va augmentar un 4,24%.
L’esperança de vida a Espanya és actualment d’uns 83 anys i, segons estudis realitzats per l’Institut de Mesurament i Evolució de la Salut, adscrit a la Universitat de Washington (Estats Units), s’estima que l’esperança de vida al país d’aquí a uns 20 anys podria ser de més de 85 anys.
Si sumem aquesta dada al fet que la taxa de natalitat tendeix a disminuir i el mercat laboral és incert en l’actual escenari a causa de la COVID-19, el futur de les pensions es podria traduir en escenaris que seran complicats.
Una de les recomanacions que fan els organismes internacionals com l’OCDE (Organització per a la Cooperació i el Desenvolupament Econòmics) és continuar ampliant l’edat de jubilació.
Actualment ja veiem com les reduccions de les pensions per a les sol·licituds de jubilació anticipada s’han endurit, i aquesta tendència és molt probable que augmenti al llarg del temps.
El que pronostiquen molts experts és que en el futur, si bé seguirà funcionant un sistema de pensions, els imports d’aquestes seran menors.

La pensió mitjana cobrirà les meues expectatives?

Arribats a aquest punt, un es pregunta si quan es retiri podrà tenir la vida a què aspira. La resposta no sempre és fàcil i hi influeixen una munió de factors. Ara bé, recentment s’ha posat en marxa una eina que pot ajudar a aclarir la incògnita de quants diners es necessiten per viure un cop un es jubila. Es tracta del simulador de jubilació, una calculadora que, en funció dels paràmetres que el treballador li indica, realitza una estimació del que un espera cobrar un cop jubilat i el que en realitat rebrà. Es tracta, sens dubte, d’un exercici molt interessant per determinar amb més precisió on som i com hem d’actuar per garantir-nos el millor futur possible.

És en aquest punt on entren en joc els productes d’estalvi privat a llarg termini, com ara el pla de pensions, el pla individual d’estalvi sistemàtic (PIES) o l’assegurança d’estalvi individual a llarg termini (AIELT).

Per què pot ser interessant un pla de pensions? El principal benefici d’un pla de pensions són els seus interessants avantatges fiscals. En què consisteixen? De les aportacions que es duguin a terme a un pla de pensions individual es podran deduir fins a 2.000 euros i de les aportacions a un pla d’ocupació fins a 10.000, sempre que no excedeixin el 30% de les rendes netes del treball.

L’interessant tractament fiscal del PIES també és un dels seus principals atractius com a eina d’estalvi a llarg termini. En el cas que el seu rescat s’efectuï en forma de renda vitalícia no es paguen impostos. La limitació anual, com amb el pla de pensions, és de 2.000 euros. L’aportació màxima total no pot superar els 240.000 euros.

També es pot optar per una AIELT. Pel que fa a aquesta eina, cal mantenir la inversió almenys cinc anys i no s’han de superar els 5.000 euros per persona i any; d’aquesta manera, no es tributarà pels rendiments.

Més informació:

Set de cada deu jubilats només disposen de la pensió pública com a font d’ingressos

Tres gràfics que expliquen per què l’envelliment ja és un problema per a les pensions públiques a Espanya

Ha ocurrido un error, intentalo de nuevo
Pregunta a nuestros expertos

Tus comentarios serán publicados una vez sean validados por nuestro equipo